Merhaba

HEMEN OKEY OYNAYIN!

Seviyeli ve kaliteli bir ortama sahip okey salonları.

okey

Şansa ve hafızaya dayanan okey oyunu pratik bir oynanış biçimine sahiptir ve algılaması kolay olduğundan küçük yaştaki bireyler tarafından da oynanabilir. Çin kökenine dayalı olan domino aldı oyunun bir başka versiyonu olarak pek çok farklı uygarlığa yayılmıştır. Oyunun domino ile benzerliği ise zarın kombinasyonlarının sayı formu düşünülerek hafıza gerektiren oynama biçimi olmuştur Böylelikle çok daha mantıklı bir oyun ile başarılı olma yüzdesi artacaktır. Doğru orantılı olan bu iki kavrama ek olarak bir de şans söz konusudur.
Şansın olmaması ise taşların çok düşük ihtimaller ile sıralanmış olması ve birbirinden kopuk olarak taşların tek bir ıstakada buluşması durumudur. Böyle bir durumda per yapmak oldukça zor bir kavram olacaktır. Bu nedenle taşların daha birbirine yakın durumlar içerir biçimde gelmesi şanslı olarak betimlenmektir. Öyle ki şanslı bireyler ikinci tur gibi yakın periyotlarda okey atma gibi düşük ihtimalli ve yüksek puanlı durumlara sahne olmayı sağlarlar. Okey oyun tarihine bakıldığından Çin kökeni olmasına rağmen topular arasında en çok tercih edilen ülkelerden biri Türkiye olarak açıklanmıştır.

Verisel analizler internet ortamında okey oynayan bireyler üzerinden oluşturulmuştur. Yani kontrol grubu internette okey oyunu oynayan kitleler olarak alınmıştır. Bu şekilde yapılan araştırmalar sonuncuda özellikle de facebook hesabından giriş yaparak okey oynayan insanların pek çoğunun bizim ırkımızdan olduğu gözlenmiştir. Kolay bir oyun olmasının yanı sıra minik taktikler ışığında daha kolay bir hal alabildiği de gerçektir. Okey ipuçları çok fazla olmamakla birlikte takip odaklı durumları içerir.

Tarihsel sürece bakıldığında hem Osmanlı hem de İslamiyet döneminde Çin ile ilişkilerimizde konumu itibariyle sıkıntılı süreçler yaşanmıştır. Bu süreç devam ederken bölgede gelişen pek çok kültürel aktivite bizim bulunduğumuz alanlara yayılmaya başlamıştır. Günümüze gelene kadar korunmuş olan bu oyun biçimleri biraz değişikliğe uğramış olsalar da hala öz olarak aynıdırlar. Okey oyunu da geleneksel sürece ait bir oyun olarak her nesil için farklı uyarlamalar ile donatılmış web sitelerince oynatılmaktadır.

Web sitelerine üye olarak kıs bir sürede kendi profilinizi oluşturabilirsiniz. Bu aşamada bazı sitelerde facebook ile senkronizasyon da söz konusudur. Bu sayede çok daha kısa bir sürede üyelik işlemlerini gerçekleştirebilir ve oyunlara dahil olabilirsiniz. Okey oynamak için puanlarınızı biriktirmeniz ve bu sayede daha üst seviyede bir oyuncu profili çizmeniz gerekmektedir. Oyuncular masaya giriş yaptıklarında sizin yenilgi tecrübenize bakarak iyi ve kaliteli bir oyuncu olup olmadığınızı sorgulayabilirler.

Bunun sonucunda da okey oyunu oynanan site üzerinde kaliteli oyunculara daha çok oyuncu eşlik etmektedir. Oyunu seri oynayan ve diğer oyuncularla saygı çerçevesi içerisinde eğlenceli bir hal alan oyunların mimarı olan bireyler okey masalarında en çok tercih dilen bireylerdir. Okey masasına oturabilmek için bazı oyun sitelerinde kademeye bakılmaktadır. Eğer acemi oyuncular arasında iseniz ona göre bir masa bulmanız gerekecektir. Bu yönlendirmeler ise oyunu ne kadar bildiğinize göre değil, üye olduğunuz zamanın üzerinden ne kadar oyun oynadığınıza göre şekillenmektedir.

Okey oynarken zamanla puanınız artacak ve bazı sitelerde eğer o kademeye geldiyseniz farklı unvanlar ile görünecek bir profile sahip olacaksınız. Bu sayede çok daha avantajlı bir okey oyuncusu oluyor ve dilediğiniz her masada oyun oynayabilme hakkına sahip olabiliyorsunuz. Joker anlamına gelen okey sözcüğü ile istediğiniz taşın yerine okey olarak adlandırılan taşı yerleştirerek oyun sırasında avantajlı hale gelebilir ve hatta okeyin yerini elde etmeniz halinde eli bitirirken okey atmanız bile söz konusu olabilmektedir.

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

*