Merhaba

HEMEN OKEY OYNAYIN!

Seviyeli ve kaliteli bir ortama sahip okey salonları.

okey

Okey oyunu yüzyıldır oynanan ve Çin egemenliğinden çıkarak kültürel dağılmalar sırasında ülkemiz topraklarında yaşayan insanlar ile tanışmış bir oyun olarak bilinmektedir. Şansa dayalı bu oyunda oyunculara dağıtılan taşlar yardımı ile per yapmaları beklenmektedir. Toplamda 4oyuncudan oluşan bu oyun eşli ve tekli olarak iki farklı biçimde oynanabilmektedir. Okey oyunu üst versiyonu ise yine bu taşlar ve ıstakalar ile oynanan 101 oyunudur. Bu oyunlar hakkında detay bilgiler yerine oynayarak öğrenme çok daha verimli bir amatörlük sürecini beraberinde getirecektir.

Okey oyuncusu olabilmek için eğer ev ortamında iseniz ya da bir oyun salonunda iseniz yapacağınız ıstakalar ve taşlar yardımı ile oyunun gerekliklerini yerine getirmek olacaktır. Burada kendinize uygun olarak farklı stratejiler geliştirerek daha eğlenceli ve başarılı bir oyun sürecinin adımlarını atabilirsiniz. Bu oyunda başarının anahtarı gibi bir kavram pek de söz konusu değildir. Taşların dağıtım aşamasında eğer elinize gelen kombinasyonlar birbiri ile uyumlu yani per yapılabilecek düzeyde ise okey oyunu daha kolay olacaktır.

Bunun dışında taş takip etmek gibi akıllıca adımlar atabilir ve daha önce başkaları tarafından oyunda atılan taşlara bakarak fikir yürütebilirsiniz. Okey oyuncusu olabilmek için dilerseniz teknoloji ile birlikte gelişen kitle iletişim aracı internet üzerinden de web siteleri aracılığı ile sunulan oyunlara dahil olabiliyorsunuz. Bunun için site üzerinde bir üyelik formu doldurmak ve sadece oyunlarda kullanmak üzere bir rumuz belirlemek olacaktır. Burada rumuz belirlerken daha önce başka bir oyuncu tarafından alınmış olmaması şartı koşulmaktadır.

Okey oynarken eşli oynamanız halinde aynı taşları biriktirmemek adına eşinizin attığı taşları takip ederek daha farklı kombinasyonlar yapabilirsiniz. Bu sayede daha çabuk per yapabilir ve oyunun gidişatına etki ederek bitmeyi kolaylaştırabilirsiniz. Okey oyunu çok keyifli olan ve hızlı oynandığı sürece sıkmadan defalarca devam edebilen bir oyundur. Oyun skalasında belirli bir puan hedeflenir ve bu hedeften aşağı inilir. Kim 0 olursa ya da oyun elleri bittiğinde minimum puanda kalırsa o oyunu kaybeder. Çift olarak oynan oyunlarda da sistem aynıdır.

Toplamda 106 taş ile oynanan oyunda 4 farklı set sayı renklendirilmiştir. Sayılar 1 ile 13 arasındadır ve bu sayılar da sete dahildir. Okey adı verilmesinin edeni ise okey olarak adlandırılan taşın adeta bir joker versiyonunda olması ve istenilen, eksik olan taşlar yerine onun kullanılabiliyor olmasıdır. Okey taşı belirlenirken 2 defa zar atılır Bazı oyuncular zarı bir defa atarak bunun ikili şeklini oyuna eklerler. Örneğin zar tek atıldığında 5 gelmesi halinde oyunun daha seri bir formatta devamı için 5in 5i şeklinde taşlar dağıtılmak üzere oyun başlatılır. Burada 5in 5i okeyin olduğu taştır.

Okey oyunu oynanırken bazı web sitelerinde puanlama kriterlerine göre farklı oyunculardan oluşan masalar söz konusu iken bazı sitelerde ise ustalar ve acemiler aynı yerde oyun oynamaktadırlar. Puanlama sistemi sayesinde pek çok sitede daha kaliteli bir oyuncu profiline sahip olabilirsiniz. Web siteleri üzerinde en çok dikkat edilen husus ise oyun oynanırken bir oyuncunun oyundan kendi isteği ile diğer oyunculara sormadan çıkması durumudur.
Diğer oyuncular oyuna devam ederken oyundan ayrılan oyuncu için oyundan düştüğüne dair bir çizelge hazırlanır ve profiline yansıtılır. Sizinle oynayacak olan bireyler sizin profilinize baktığında eğer çok fazla yarım bırakılan oyun fark edelerse oyuncu olarak tercih edilmeyen bir profil sergilemiş olabilirsiniz. Bu nedenle oyunu yarım bırakmak yerine her durumda tamamlamak en iyisi olacaktır.

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

*