Okey Nasıl Oynanır

Okey Nasıl Oynanır?

Okey Oyunu en az 2 en fazla 4 kişi ve 106 adet okey taşıyla oynanan bir eğlence oyunudur. Okey taşları 4 farklı renkten oluşur. Her renkten 2’şer seri bulunmaktadır ve her seri 1’den 13’e kadar numaralanmıştır, ek olarak 2 adet de “SAHTE OKEY” taşı bulunmaktadır. Bu eğlence Oyununda amaç ıstakanızdaki taşlarla per yapmak ve okey oyunu kurallarına uygun şekilde elinizi bitmiş hale getirmektir.

NOT: Okey Oyunu Kuralları hakkında detaylı bilgiyi daha önceki ”Okey Oyunu Oyna” adlı makalemizde anlatmıştık.

Bu Anlatım Web üzerinden Online oynanan okey oyunları içindir (Masa üzerinde oynanan okey anlatımını sonraki makalelerimizde paylaşacağız.)

Oyun oynamak için web sitemize giriş yaptıktan sonra Genel Salon veya Vip salonlardan herhangi bir salon seçimi yaparak salonlarımıza giriş yapmanız gerekmektedir.
Salona giriş yaptıktan sonra karşınıza o salonda oyun oynanan ve oyun oynamak içim oyuncu bekleyen masalar gelecektir. Her masada en fazla 4 kişi oyun oynayabilir ayrıca oyunu izlemek için izleyicilerde oturabilir. Giriş yaptığınız Okey masasının üst kısmında  masa bilgileri yazmaktadır oyunun eşli olup olmadığı, renkli-renksiz kaç el olduğu vb. bilgiler.

Salonlarımızın Lobi kısmında sol tarafta mavi yazı ile yazılmış”Yeni Masa Aç” yazsını tıklayarak yöneticisi olabileceğiniz bir masa kurabilirsiniz. Yöneticisi olduğunuz masayı kendinize özel yapabilir sadece istediğiniz arkadaşlarınızı masanıza davet edebilirsiniz. Böylece dost ve arkadaşlarınızla rahat rahat nezih bir ortamda okey oyunu oynamanın zevkini yaşayacaksınız. Masaya bağlandıktan sonra Kuzey-Güney-Doğu-Batı olmak üzere 4 farklı yöne oturabilirsiniz. Sandalyelerin üzerinde MASAYA OTUR butonunu tıklayabilirsiniz. İstediğiniz yere oturduktan sonra masanın oyun ayarlarını yapabilirsiniz. Oyunumuzda Eşli, Renkli ve Puan belirleme ayarları mevcuttur. Ayarları bitirdikten sonra en az 2 en fazla 4 kişiyle oynamak şartıyla oyunu başlatabilirsiniz böylece masaya oturma ve oyunu başlatma işlemi başarıyla gerçekleşmiş olur.

Oyun başladıktan sonra oyunculardan birine 15 taş sistem tarafından otomotik verilmektedir 15 taşı alan yerden taş çekmeden oyuna başlar elinde fazla olan 1 taşı yere atarak oyunu başlatır. Oyunun kimde olduğunu belirten hareketli yanıp sönen gifler mevcuttur.

Şimdi oyunumuz başladığına göre oyunun amacını gerçekleştirmek için elimizi okey kurallarına uygun bir şekilde bitmiş şekle getirmek için çaba sarfediyoruz. Perlerini en çabuk düzelten ve en çabuk bitiren oyuncu oyunu kazanır. Hiçbir oyuncu birbirinin taşlarını görmemektedir.  Oyun sürecinde oyuncu her defasında yerden veya taş balyasından 1 tek taş alır ve 1 tek taş atarak elini bitirmeye çalışır. Yere atılan taşlar bütün  oyuncular tarafından görülür. Oyun sırası bir oyuncuya geldiğinde ya rakibinin attığı taşı alır yada yerden taş çeker. Rakibinin attığı taşı görebilen oyuncu yerden çekeceği taşın değerini bilmemektedir. Yerden veya balyadan taşı çekip ıstakaya bıraktıktan sonra geri bırakma imaknı yoktur bu yüzden iyi karar vermek gerekiyor. Her oyuncu ıstakasındaki eline yaramayan bir taşı seçerek oyunun devam etmesi için kendinden sonraki oyuncuya atar. Attığıı bu taşı rakip oyuncu alabilir ya da yerden bir taş çekebilir. Bu sistem oyun bitene kadar bir döngü şeklinde devam eder.

Istakasındaki perleri okey oyunu kuralları çerçevesinde  bitirmiş olan oyuncu oyunu bitirmek için taş atma sırası kendisine geldiğinde atacağı taşı yerdeki balyanın üzerine atarak oyunu bitirir ve oyunun renkli veya renksiz olma duruman göre puan kazanır.

NOT: Oyunu bitiren kişinin attığı son taş Okey Taşı ise ya da biten oyuncu Çifte bitmiş ise iki katı puan kazanmış olur.

 

okey

 

 

30 Temmuz 2013 tarihinde Genel kategorisinde Okeyseli.com tarafından yazıldı

YORUM ZAMANI

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.