Merhaba

HEMEN OKEY OYNAYIN!

Seviyeli ve kaliteli bir ortama sahip okey salonları.

Okeyin Tarihi

Okey oyununun çıkışı Çinlilere aittir… Türkiye’de oynanan okey oyunu kurallarının değiştirilmiş halidir. Çok eski zamanlarda okey oyunu özürlü çocuklara renkleri ve sayıları öğretmek için kullanılmıştır…

Okey Oyunu Seti

Okey 2 ya da 4 kişiyle oynanır. Bir set 1’den 13’ e kadar sıralı olmak üzere mavi, siyah, kırmızı ve yeşil renklerde olan taşların dört renk seti vardır ve her setten 2’şer tane bulunur. 2 tane Sahte Okey ile beraber toplamda 106 tane okey taşı vardır…

2×13 yeşil +2×13 siyah +2×13 mavi + 2×13 kırmızı + 2 Sahte Okey = toplamda 106 taş. Oyuncuların elinde, taşları dizmek ve oynamak için ‘Istaka’ denilen birer tabla bulunur…

Okey Oyununa Başlama

Okey Taşları karıştırılıp her bir oyuncuya 14’er taş dağıtılır. Oyunu ilk oynayacak kişiye 1 tane taş fazla verilir ve 15 taşla oyun başlatılır.

Okey Oyunu Döngüsü

Oyun saatin tam tersi yönünde soldan sağa doğru döner. Oyun sırası gelen oyuncu kendi solundaki oyuncunun attığı taşı alabilir ya da ortadaki taş destesinden bir taş çekebilir. Daha sonra elindeki taşlardan işe yaramayacağını düşündüğü taşı sağındaki oyuncuya atar. Oyunculardan birisi oyun elini bitirinceye kadar böyle devam eder.

Okeyin Amacı

Okey Oyunun amacı oyunu en çabuk bitirip puanını 0 puana indirmektir. 0 puana ilk indiren oyuncu oyunu kazanır.

Okey Taşlarının Dizilmesi

Okey Taşları iki farklı çeşitte dizilebilir. Seri el ya da Çift el.

Okeyde Her bir taş dizilimi en az üçtaştan oluşur ve bu 3’lü gruba ‘seri el’ adı verilir. 2 tür seri el yapılabilir.

Sıralı Seri El

Sıralı seri elde taşlar birbirini takip eden sırayla artan veya azalan sırada dizilir (1.2.3 ya da 3.2.1 benzeri). Sıralı seri elde istenildiği kadar taş art arda dizilebilir.

Sıralı seri elde özel bir durum var bu durum 13’ten sonra 1 gelebilir. Örnek: 11.12.13.1 dizilimi doğru kabul edilir. Ancak örneğin 12.13.1.2 dizilimi kabul edilmez.

 

Renkli Seri el

Renkli seri elde aynı numaranın farklı renkleri bir araya getirilir. Örnek: 3.3.3 veya 8.8.8.8 gibi. Renkli seri elde 4’ten fazla taş dizilemez. Renk serisine Erkek Serisi de denilir.

Okeyde Çifte Gitme

Eğer elde herhangi bir anda ‘Çifte Gitme’ ye karar verilirse eldeki her taşın bir çifti bulunmaya çalışılır. 7 tane çift taş bulunduktan sonra kalan 15. taş normal düz bitirmedeki gibi destenin üzerine atılır. Okeyde çift bitildiğinde diğer oyunculardan 8 sayı düşürülür…

Okeyde El Bitirme

14 taşın hepsi sıralı seri el ya da renkli seri el şeklinde dizildikten sonra kalan fazla taşı (15. taş) ortadaki destenin üzerine atılır ve böylece el bitime gerçekleşir…

Okeyde Gösterge Yapma

Elinizde gösterge taşının aynısı varsa o taşı gösterge taşının üzerine bırakarak gösterge yapabilirsiniz…

Oyunda Okey (Joker) Taşı

Okey taşının rengi gösterge taşıyla aynı, sayısı ise gösterge taşının bir fazlası olan taş okey (joker) taşıdır. Örnek: gösterge taşı kırmızı-5 ise okey taşı (kısaca okey denir) kırmızı-6 dır. Bazen özel bir durum olarak gösterge taşının numarası 13 ise okey taşının numarası 1 olur. Örnek: gösterge kırmızı-13 ise okey, kırmızı-1 olur.

Okey taşı önemli bir taş olduğu için normal taşlardan kolaylıkla ayırmak ve yanlışlıkla yandakine atılmasını önlemek için ters çevirilir. Okey taşınızı, istediğiniz herhangi bir taş yerine joker taş olarak kullanabilirsiniz. Yanlışlıkla okey taşı atılırsa, sırası gelen oyuncu taşı alabilir. Ancak oyuncunun taşı, kendisinin fark etmesi ve alması gerekir. Başkası tarafından bildirilen ve bu nedenle alınan okey taşı geri verilir. Okey taşını atan kişinin farkına vararak, okey taşının rakibin eline vurularak alınmaya çalışılması diskalifiye sebebidir. Aynı şekilde yerden alınan tasta da rakibin veya esinin söylemesi takdirde okey iptal olur.

Oyunda Sahte Okey Taşı

Sahte okeyin sabit bir rengi veya sayısı yoktur. Sahte okey, joker olarak kabul edilen okey taşının yerine geçer. Yani gösterge mavi-6 ise okey taşı mavi-7 olur ve mavi-7 taşına sahip olan kişi bu taşı elinde olmayan ve lazım olan bir taşın yerine kullanabilir. Mavi-7 taşı joker olarak kullanıldığı için Sahte Okeyde Mavi-7 olarak kullanılabilir.

Örnek: gösterge mavi-1 ise mavi-2 okey (joker) olur, sahte okey ise mavi-2 olarak kabul edilir ve sahte okey yalnızca mavi-2 yerine kullanılabilir.

 

 

Okeyde Puanlama

Okeyde Puanlama seçilen herhangi bir sayıdan başlanabilir. Herkese başlangıç puanı olarak bu sayı kabul edilir. Bundan sonra puanlama sistemine göre puanlar düşer. Bu böyle devam eder ve oyunculardan birinin puanı sıfır olana kadar. Puan düşme işleminde el bitiren oyuncunun puanı sabit kalır düşmez ve diğer oyunculardan bitiş şekline göre puan düşülür. Başlama sayısı olarak yaygın biçimde 20 sayısı kabul edilir.

Okeyde Puanlama Sistemi

Okeyde Her bitiş türünün değişik bir puanlama değeri vardır.

‘Normal Bitiş’ için 2 puan, ‘Gösterge Yapma’ için 1 puan, ‘Çifte Bitme’ için 4 puan olarak belirlenmiştir.

Biterken kullanılan taş Okey (joker) taşı ise düşülen puanlar 2 ile çarpılır.

Okey oyunu Ayrıca düşmeli de oynanır. Düşme sayısı oyuncular tarafından belirlenir. mesela düşme sayısı 30 olur ve her elin normal bitişinde biten kişiden 2 puan düşülür. Ortaya okey atılırsa 4 düşülür. Böylece ilk sıfıra ulaşan oyuncu kazanır.

Okeyde Bitiş Türleri

Okey oyununda bitiş türü, el bitiminde kullanılan taşa (fazla taş) göre ve taşların dizilimine göre 3 şekilde bitilir…

1-       Okeyde Normal Bitiş

Oyun Bitişte kullanılan taş sıradan bir taş ise ‘Normal Bitiş’ sayılır. Puan değeri 2’dir.

2-       Okeyde Okeyli Bitiş

‘Okey Dışarı’ da denir yani bitmek için fazla taş diye hitap ettiğimiz taş okey yani joker taşıdır. Bitişte destenin üzerine bırakılan taş Okey (Joker) taşı ise oyuncu ‘Okey Atmış’ sayılır. Elin puan değerini 2’ye katlar.

3-       Okeyde Çifte Bitiş

Oyunda taşların dizilimi çiftlere göre yapılmışsa yani ıstakadaki her taşın bir çifti varsa oyuncu ‘Çifte Bitmiş’ sayılır. Puan değeri 4´dür.

Oyundan Notlar:

Okey oyunu bölgelere ve yörelere göre değişen kurallara da sahiptir.

Her bölge kendi yöresine göre kurallar belirleyebilmektedir…

 

 

Okeyde Göstergeyi Çifte Bağlama

Okey Oyununun başlangıcında ‘Gösterge Çifte Bağlanabilsin’ diye karar verilirse gösterge yapan bir kişi çifte gidiyorsa elindeki gösterge taşını çifti varmış gibi kullanabilir. Bunun için; çifte biteceği zaman gösterge taşını yerdeki göstergenin üzerine bırakır ve oyun bir tur döndükten sonra yerdeki gösterge taşı ile kendi göstergesini ıstakasına koyar ve göstergenin çiftini de tamamlamış olur böylece oyunu çifte bitebilir.

Bazı Bölgelerde çifte giderken yerdeki gösterge alınır ve el dönmeden taş çekildikten veya yanınızdaki oyuncudan alındıktan sonra gösterge de alınır ve oyun bitilir.

Okey Oyununda Çift Okey Atma ve Tur

Okeyde El bitiren oyuncunun elinde iki tane okey varsa, bu okeylerden birini ‘Atmışsa’ isterse eli bitirmeyip ikinci okeyi de atmak için devam edebilir. Bunun için; birinci okey taşını yere bırakır ve tur dönmeye devam eder. İkinci okey taşını da atabilecek duruma geldiğinde onu da destenin üzerine bırakır ve böylece çift okey atmış olur. Eğer ikinci okeye dönerken başka bir oyuncu el bitirirse birinci okey de boşa gitmiş olur ve yanar. Çift okey normal okeyin iki katı puan değerine sahiptir. Yani elin puan değerini 4’ katlar. Birinci Okey taşını attıktan sonra ikinciyi´de atmak zorundasın.

Okeyde Renkten Bitme

Okeyde El bitiren oyuncunun bütün taşları aynı renkteyse bu durumda oyuncu renkten bitmiş kabul edilir. İki çeşit renkten bitme vardır.

1-       Sıralı Renk

Oyunda Bütün taşlar aynı renk ve 1’den 13’e kadar sıralı ise (örneğin 1.2.3.4.5.6.7.8.9.10.11.12.13.1) sıralı renk yapılmıştır. Böyle bir durumda puanlar kaç olursa olsun bütün oyuncuların puanlarını sıfıra düşürür ve oyun biter.

2-       Sırasız Renk

Bunda da tıpkı sıralı renkteki gibi bütün taşlar aynı renk ve sıralı ama bazı taşlar ikişer tane ise (örneğin 1.2.3.4 4.5.6.7.8 8.9.10.11.12) sırasız renk yapılmıştır ve puan değeri 8’dir.

OYUNDA RENKLİ DİĞER ADIYLA SAYILI OKEY

Oyunculardan biri el bitirdikten sonra diğer oyuncular ıstakalarını açar ve ellerinde seri yapmadıkları taşlarI değerlendirilir ve her birinin sayıları toplanarak o oyuncuya ceza puanı olarak yazılır. Oyuncu çifte gidiyorsa ceza puanı da 2’ye katlanır. Yerdeki taş kırmızı veya siyah ise ceza puanları da 2’e katlanır. Bu yönden bir kâğıt oyunu olan 51’e benzer…

Etiketler: , , ,

Yorum Yapın

 • Hayırlı geceler ben sizlerden bir kural öğrenmek istiyorum..
  OKEY de çifte gidiyorum demek oyunun başında mı denilmeli yoksa oyun başladı devam ediyor ve çifte gidiyorum deniliyor..
  Yani demek istediğim Çifte gidiyorum ne zaman denilmelidir nasıl olamalıdır..
  Cevap verirseniz seviniriz..
  Teşekkürler..

 • ustat çift okey atarken 1. okeyi koyduktan sonra elinin altındaki adama taş atılıyormu turlarken ?

 • özkan öz

  2.okey için tur dedikten sonra rakip el biterse benden kaç puan düşer?

 • 106. Taş yani açık olan gösterge alınıp bitilir mi. Çift e giderken alınıp bitiliyor onu biliyorum. Ama normal seri veya pere bağlayıp bitilirmi?

 • Öncelikle çok teşekkür ederim güzel bir anlatım olmuş admin kardeş, Bu anlatımınız sayesinde okey oyunu oynamasını öğrendim. Ama biraz resim destekli bir anlatım olursa ve bizim gibi acemi okey oyuncuları daha basit oyunu kavraya biliriz.

 • okey tur diyen oyuncu .birinci okeyi attik dan sonra yerden el degisdirmek icin tas alabilirmi. aldigi tasa mecbur okey atmak zorunda mi. ikinci okeyI.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

*

Benzer yazılar

İki yada üç kişiyle okey oynamak İki yada üç kişiyle okey oynamak

İki yada üç kişilik okey nasıl oynanır Merhaba okeyseli.com Ailesi; OKEY sitemizin bildiğiniz gibi 2 yada 3 kişilik okey oyunu...

DEVAMI
Eşli okey Eşli okey

Bir çoğunuzun bildiği ama yeni başlayanların bilmediği bir yöndür eşli okey, Bana göre düz okeyden daha iyi eğlenceli bir...

DEVAMI
Okeyseli ailesi olarak teşekkür ederiz. Okeyseli ailesi olarak teşekkür ederiz.

Klasik olarak her gün akşam yada gündüzleri buluştuğumuz bir nokta oldu okeyseli.com da, Bir çok arkadaş edindik, Bir çok...

DEVAMI