Merhaba

HEMEN OKEY OYNAYIN!

Seviyeli ve kaliteli bir ortama sahip okey salonları.

okey oyunu kuralları

Okey oyunu oynarken oyuncuların amaçları belirli bir düzen dahilinde karışık olarak dağıtılan taşları kendi mantıkları ve kararları çerçevesinde per olarak ifade edilen dizilim şekillerine göre dizmektir. Oyuncular her el boyunca aynı şekilde taşları dizerek elin bitmesini sağlarlar. Okey oyunu içerinde bazı özel durumlar ve taşlar bulunmaktadır.

Okey oyunu boyunca gösterge olarak ifade edilen taşın kullanımı şu şekildedir. Oyunun başlangıcında dağıtım sırasında bir taş açılır. Açılan taşın bir üst rakamı okey olur, açılan taş ise göstergedir. Yani yerde açılan taşın bir diğer eşi gösterge olarak ifade edilir. Gösterge açılan taş hangi renk ve sayı ise oyun boyunca aynı yerinde kullanılır. Örneğin oyun başında açılan taş siyah 7 ise gösterge de siyah 7 dir. Taşların dizilimi sırasında siyah 7 kırmızı 7 ve sarı 7 şeklinde kullanılabilir. Puanlama siteminde göstergenin kullanılabilmesi için taşlar ilk dağıtıldığı anda oyunculardan birisinde olmalıdır.

Okey oyunu içerisinde bulunan özel taşlardan bir tanesi de sahte okeydir. Sahte okey her el farklı bir taş ile belirlenen okey taşının yerine kullanılan taştır. Örneğin oynanılan elde okey olarak siyah 7 belirlenmiş ise okey taşlarındaki iki adet sahte okey siyah 7 olarak değerlendirilir ve oyuncular tarafından bu şekilde kullanılır.

Okey oyunu oynanırken kullanılan en önemli taşlardan bir tanesi de okey taşıdır. Oyunun ismi ile aynı anlamı taşıyan bu taş oyun boyunca oyunculara büyük avantajlar sağlamaktadır. Okey taşı oyun boyunca eksik olan her yerde kullanılabilir. Taş dizilimlerinde sıralı olarak dizilen perler ve aynı sayılardan oluşan perler içerisinde eksik olan tüm sayılar için okey kullanılmaktadır.

Okey oyunu her el sonunda oyunculardan birisinin eli bitirmesi ile son bulur. El bitirmek için oyuncuların ellerinde bulunan taşların tamamının, yani 14 taşın hepsinin belirttiğimiz okey oyununun kuralları çerçevesinde per olarak dizilmesi gerekmektedir. Elde kalan son taş ise sıra geldiğinde yere atılır ve el bitirilir. Okey oyunu içinde eli bitiren oyuncu istekasını yere yatırır ve diğer oyunculara elin bittiğini gösterir. Bu bitiş şekli normal bitiş ile değerlendirilir ve buna göre puanlamadan düşülür.

Okey oyunu içinde oynanılan el okey taşı ile bitildiğinde daha büyük puanlar kazanılır ya da puanlama sistemine göre diğer oyunculardan daha fazla puan düşürülür. Oyun boyunca dağıtılan taşlardan, ya da ortadan çekilen taşlar içerinde okey çekilmesi ve oyun bitiminde ortaya atılan taşın okey olması iki kat daha fazla puan düşülmesi anlamına gelir. Okey ile el bitirmenin kurallarından bir tanesi de bitirilen taşın yerde okey olarak açılan diğer taşın üzerine koyularak elin bitirilmesidir. Bu hareket neredeyse okey oynamayı bilen tüm oyuncular tarafından artistik bir hareket olarak ta yapılmaktadır.

Okey oyununda farklı bir bitiş şeklide çifte gitme olarak ifade edilen dizilim şekli ile taşların dizilmesi ve elin bitirilmesidir. Okey oyunu taşlarında 4 farklı renkte 1 den 13 e kadar iki adet taş serisi bulunmaktadır. Çift yaparak oyunu bitirmek için oyuncuların 7 adet çifti ıstakalarında toplaması gerekmektedir. Örneğin 2 adet siyah yedi, 2 adet sarı 5. Okey oyunu boyunca çıkan taşların takibinin çok iyi yapılması ve şansın yardımı ile çift yapılabilinir. Oyuncu dikkatsizlik sonucu ortaya çıkan bir taşı elinde tutarsa çift yapma ihtimali ortadan kalkar bu yüzden oyununun çift yapmayı planladığı el taş takibini çok iyi bir şekilde yapması gerekmektedir.

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

*