Merhaba

HEMEN OKEY OYNAYIN!

Seviyeli ve kaliteli bir ortama sahip okey salonları.

Okey oyunu birçok kişi tarafından eğlenmek için oynanılan bir oyundur. Oyunun oynanması için belirli kurallar bulunur ve oyuncular bu kurallar dahilinde oyunu oynarlar. Okey genellikle 4 kişi tarafından oynanılan bir oyundur ama 3 ya da 2 kişi ile de oynanabilir. Oyunun amacı kurallar çerçevesinde okey taşlarını belirli bir düzende olmasını sağlayarak elin bitirilmesini sağlamaktır.

Okey oyunu oynarken oyunculara belirli sayılarda taşlar dağıtılır. Taşların dağıtımını yapan oyuncu sağ tarafındaki ilk oyuncuya belirli bir düzen içerisinde 15 adet taş verir. Diğer oyuncular ve kendi için ise 14 adet taş dağıtımı yapar. Okey olarak açılan taşın yanındaki taş grubu alınır ve dört sayı atlatılarak sağdaki ilk oyuncuya 10 adet taş verilir. Daha sonra okeye yakın olan taş grubu alınarak 3 atlatılarak karşıdaki oyuncuya 10 adet taş verilir. Aynı şekilde 2 atlatılarak sol taraftaki oyuncuya 10 adet taş verilir. Son olarak taşların dağıtımını yapan oyuncu da kendine 10 adet taş alır. Bundan sonra sağdaki oyuncuya 5 ve diğer 3 oyuncuya 4 taş olmak üzere taşların dağıtımını tamamlar. Sonrasında bir grup taş kullanılmak üzere ortaya koyulur ve taşlar eksildikçe ortadaki taşların üstüne ekleme yapılır. Okey oyunu boyunca her elde aynı işlem tekrar edilir. Taş dağıtma işlemi her el sıra ile devam eder.

Okey oyunu elinde 15 adet taş bulunan oyuncu tarafından başlatılır. Yani taş dağıtımını yapan oyuncunun sağ tarafındaki oyuncu her zaman oyunun başlangıcını yapan oyuncudur. Oyuncu elindeki taşlardan birisini sağ tarafındaki oyuncu için yere bırakır, sıradaki oyuncu için o taş elinde kullanacağı bir taş ise o taşı alır, eğer o taşı kullanmak istemiyorsa ortadan bir taş çektikten sonra işine yaramayacak olan bir taşı sıradaki oyuncu için masaya bırakır. Okey oyunu boyunca aynı sırada işlemler devam eder.

Okey oyunu oynarken oyuncular ellerindeki taşları belirli bir düzen içerisinde dizmeye çalışırlar. Bu dizilimlere per ismi verilmektedir. Esas olarak oyunda iki farklı per dizilimi mevcuttur. Aynı renkteki taşların yan yana dizilmesi ile perler oluşur. Taşların per olabilmesi için en az 3 adet taşın kurallar çerçevesinde dizilmesi gerekmektedir. Perler şekillerinden birisi aynı renkteki sayılardan en az 3 tanesinin yan yana dizilmesidir. Örneğin aynı renkteki 2–3–4 ya da 5–6–7 şeklinde dizilmesi buna bir örnektir. Diğer bir per şekli ise farklı renklerdeki en az 3 sayının yan yana dizilmesi işlemidir. Bu per dizilimine örnek verecek olursak 8–8–8 şeklinde dizilim gösterilebilir. Tabi bu örnekte olduğu gibi 8 sayısındaki 3 taşın farklı renklerde olması gerekmektedir. Okey oyunu boyunca kullanılan taşlarının tamamının belirttiğimiz şekilde per olarak dizilmesi gerekmektedir. Oyunda kullanılan 14 adet taş farklı şekillerde per yapılabilinir. Taşların bir kısmı arka arkaya dizilebilir, bir kısmı ise aynı sayı grubundan per olarak yapılabilinir. Oyundaki gidişata göre oyuncu bunu kendi belirler ve taşlarını bu şekilde dizer. Okey oyunu başlangıcında açılan okey taşının bir üst rakamı okey olarak kullanılır. Oyun içerisinde 2 adet okey taşı bulunur, bu taşlar per olarak kullanılırken istenilen her taşın yerinde kullanılabilinmektedir. Örneğin okey oyunu boyunca aynı renk grubundaki 5–6–8–9 taşları bu haliyle bir anlam ifade etmezken, yani per oluşturmazken aradaki 7 sayısı yerine okey taşı kullanılabilir. Oyun içinde ihtiyaç duyulan her taş için okey taşı kullanılabilinir. Okey oyunu oynarken, oynan el sonunda tüm taşlar per yapılarak fazla olan taş ortaya bırakılır ve el bitirilir.

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

*