Merhaba

HEMEN OKEY OYNAYIN!

Seviyeli ve kaliteli bir ortama sahip okey salonları.

Okey oyunu ülkemizde ve diğer ülkelerde uzun yıllardır oynanan bir topluluk oyunudur. Okey oyununun tarihi 13. yüzyıllara kadar dayanmaktadır. Tüm dünyanın bildiği Çin’ deki domino taşları okey oyununun başlangıcı olmuştur. Çinliler tarafından oynanan domino taşlarının üzerlerinde noktalar bulunur ve bu noktalar da belirli bir derinlik içinde taşların üzerinde bulunmaktadır. 13.Yüzyılın başlarına kadar domino oyunu aynı şekilde oynanmaya devam edilmiştir. İlk olarak bu zamanlarda domino oyunu geliştirilmeye başlanmıştır. Bu gelişimi Acemler gerçekleştirmişlerdir. Domino oyunun ilk gelişim aşaması ise oyunda kullanılan domino taşlarının koyulacağı bir tahta geliştirmek yönünde olmuştur. Domino oyununda oynanan taşlar tahtalara koyulmaya başlanmıştır. Daha sonra ilerleyen zamanlarda domino taşlarının üzerlerinde noktalar yerini sayılara bırakmıştır. Bu değişim ile birlikte okey oyunu temelleri atılmıştır. Bundan sonra Çinlilerin oyunu olarak bilinen domino oyunu farklı bir şekil ile Arabistan ve Fars çevresinde yayılmaya başlamıştır. Bu bölgede sıklıkla oynanılan bu oyunun ismini ilk olarak Araplar koymuştur. Oyunun ismini “El Turaft ” olarak belirlemişlerdir, bu kelimenin anlamı ise sıralı taşlar anlamına gelmektedir. 16.yüzyıla kadar Araplar tarafından büyük bir eğlence kaynağı olarak oynanan El Turaft Türk insanları tarafından da öğrenildi. Ülkemizde de uzun süre bu oyun oynandıktan sonra Osmanlı Hükümdarlığının Saraylarında hoca olan El Mahrufi tarafından oyunun kuralları değiştirilmiştir, fakat ismi aynı kalmıştır. Osmanlı Devleti Saraylarında da sıklıkla oynanan oyunun ismi, taşları anlamlandırmak anlamında kullanılan “Ol Kırat-ı” olarak değiştirilmiştir. Son olarak Avrupa ülkelerinin de etkisi ile oyunun ismi okey oyunu olarak belirlenmiştir.

Okey oyunu özellikle kahvehanelerde büyük ilgi gören ve birçok kişi tarafından oynanılan bir oyundur. Aynı zamanda gelişen teknoloji ile birlikte internet sayesinde evlerimizden kalkmadan, rahatlıkla okey oyunu oynanabilinmektedir.

Okey oyunu takımının içerisinde toplam 106 adet okey taşı bulunmaktadır. Oyunda bu 106 taşın tamamı kullanılmaktadır. Ayrıca taşların dizilmesi ve oyunun oynanması için her oyuncuya birer adet ıstaka gerekmektedir. Son olarak 1 adet zar okey tamının içerinde bulunmaktadır. Okey oyunu 2,3 ve 4 kişilik gruplar halinde oynansa da en yaygın olarak bilinen ve eğlenceli olan kişi sayısı 4 tür. Okey taşlarının içerisinde 4 farklı renkte taş bulunur. Her renk grubundaki taşlarda 1 den 13 e kadar olan sayılardan iki grup halinde bulunur. 2 adet sahte okey olarak isimlendirilen taşta mevcuttur.

Okey oyunu başlangıcında okey taşlarının tamamı masaya dökülür ve taşlar karıştırılır. Daha sonra tüm oyuncular taşları 5 erli gruplar halinde masaya dizerler. Masada toplam 21 adet 5 erli gruplar halinde taş perleri oluşturulur. 1 adet okey taşı oyunda okeyin belirlenmesi için ayrılır. Taşların dağıtımını yapacak olan oyuncu iki kere zar atar. Zarlardan ilki okeyin belirlenmesi için hangi per grubunun seçilmesi gerektiği içindir, ikinci zar ise hangi sıradaki taşın okey taşı olmasını belirlemek içindir. Okey olan açılan o per grubunun üstüne açık bir şekilde konulur. Açılan sayının bir üst rakamı o el için belirlenen okeyi temsil eder. Okey oyunu için ilgili el ile ilgili okey belirlendikten sonra taşların dağıtımına geçilir. Taşları dağıtacak olan kişi okey olarak açılan taş grubunun yanındaki seriyi alır ve dört atlayarak yanındaki ilk oyuncuya verir, aynı şekilde diğer oyunculara da ikişer diziden toplam 10 adet taş verilir. Daha sonra ilk oyuncu 5 diğer, diğer oyuncular 4 taş alarak oyuna başlarlar.

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

*