Merhaba

HEMEN OKEY OYNAYIN!

Seviyeli ve kaliteli bir ortama sahip okey salonları.

Okey oyununda bitiş yöntemleri; Normal bitiş, Okeyli bitiş, Çifte bitiş, Göstergeyi çifte bağlama, Çift okey atma ve turu devam ettirme, Renge bitme ve Renkli bitiş olmak üzere yedi şekilde oyun sonlandırılabiliyor. Bu bitiş türlerini maddeler halinde özetleyelim.

Hatırlatma; Bitiş şekilleri genel olarak oyunu bitiren taşa (fazla olan taş) göre, taşların rengine göre ve taşların dizilişine göre farklılık göstermektedir. Bu farklılıklar puanlamaya etki etmektedir.

1- Normal Bitiş:
Bu bitiş yönteminde kullanılan taş sıradan bir taştır. Sonuç olarak normal bitiş sayılır. Puanlama değeri 2’dir.

2- Okeyli Bitiş:
Diğer bir adıyla Okey dışarıda demektir. Oyunu bitirecekken kullanılan taşın Okey olması ve bu taşı destenin üzerine bırakması oyuncunun okey atarak bitirmesi demektir. Bu bitiş şekli elin puan değerini 2’ye katlar.

3- Çifte Bitiş:
Bu yöntem riskli yöntemlerden biri olmakla beraber daha fazla puan demektir. Taşların ıstakaya dizilimi çiftlere göre yapılırsa, yani ıstakadaki her taşın ayı renginden bir çifti daha varsa, oyuncu çifte bitmiş demektir. Puanlamada avantajlı bir değer olarak 4’tür.

4- Göstergeyi çifte bağlama:
Bu yöntemi uygulamak için oyun başlarken göstergenin çifte bağlanabileceğine karar verilmelidir. Göstergeyi kullanan oyuncu oyunda çifte giderken elindeki göstergeyi çifti varmış gibi hesaplayabilir. Oyunu çifte bitireceği zaman gösterge taşını yerdeki göstergenin üstüne koyarak bu şekilde oyunun bir tur daha dönmesini sağlar, sonra yerdeki gösterge taşıyla birlikte kendi göstergesini de yerden alrak ıstakasına bırakır böylece göstergenin çiftini de tamamlamış olarak oyunu çifte bitirebilir. Puanlama değeri 3. nolu bitiş yönteminde anlattığımız ile eşdeğerdir.

5- Çift okey atma ve turu devam ettirme:
Oyunda şansınız yaver giderse en avantajlı bitme yöntemlerinden biridir. Oyunda bitecek oyuncunun elinde iki adet okey olması halinde, bu okey taşlarından birtanesini yere atmışsa, isteğe bağlı olarak eli bitirmeden ikinci okeyini kullanmaya çalışabilir. Bu yöntemde; birinci okeyini yere atar ve oyun devam eder. İkinci okeyini de atacak duruma geldiğinde onu da yerdeki destenin üzerine bırakarak çift okey atmış olur. Oyunu ikinci okeye devam ettirirken başka bir oyuncu oyunu bitirirse, yere atılan birinci okey de yanmış olur. Çift okey yöntemi normal okeyin iki katı puana sahiptir. Kural olarak birinci okey taşını atan oyuncu, daha sonra ikinci okeyi de atmak zorundadır.

6- Renge bitme:
Oyundaki eli bitiren oyuncunun ıstakasındaki bütün taşlar aynı renkte ise bitiş yöntemlerinden olan renkten bitmiş olarak sayılır.

7- Renkli bitme:
Herhangibir oyuncu elini açarsa, diğer oyuncuların ıstakalarını açar ve per yapamadıkları taşların sayıları toplınır ve o oyuncuya o sayı toplamında ceza yazılır. El açamayan oyunculardan birisi çifte gitmişse ceza puanı da iki katı olarak hesaplanır. Yerde olan taş kırmızı yada siyahsa cezalar da iki katına katlanır. Bu ceza sisteminden dolayı ve özellikleri bakımından “Ellibire” (kağıt oyununa) benzerlik göstermektedir.

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

*