Merhaba

HEMEN OKEY OYNAYIN!

Seviyeli ve kaliteli bir ortama sahip okey salonları.

Okey oyunu birçok insan tarafından yaygın olarak oynanılan bir grup oyunudur. İnsanlar eğlenmek için bu oyunu oynarlar. Okey oyununun ilk çıkışı Çinlilerin oynadığı domino oyununa dayanır. Domino oyununda taşların üstünde taşların üstünde noktalardan oluşan işaretler bulunuyordu. Domino oyunu tarihte herkes tarafından bilinen ve oynanan bir oyun olmuştur. Daha sonraları oyun Osmanlı Saraylarında oynanmaya başlanmıştır. Osmanlıdaki Saraylarında hoca olarak görev yapan El Mahrufi oyunun ismini “Ol Kırat-i” olarak değiştirmiştir. Bundan sonra oyun Avrupa’da da değişiklikler göstererek en son okey oyunu olarak belirlenmiştir.

Okey oyunundaki amaç oyundaki taşların belli bir düzen ile oyunculara dağıtılması ve bu taşların okey oynamanın kurallarına göre olması gereken per düzenlerinde ıstakalara dizmek ve eli bitirmektir. Okey taşlarının geçerli olarak sayılabilmesi için iki farklı şekilden birisi ile dizilmesi gerekmektedir. İlki aynı renk grubundaki taşların sıralı olarak dizilmesi ile oluşan per gruplarıdır. Aynı renkten 1 den 13 e kadar olan okey taşlarından en az 3 tanesi sıralı olacak şekilde dizilirse bu taş grubu per olarak sayılır. Ayrıca 13 rakamından sonra 1 rakımı da seriye ilave edilebilir. Örneğin 11–12–13–1 şeklinde yapılan bir dizilim okey oyunu için geçerli bir dizilimdir. Fakat 1 rakamı 12 ve 13 ile kullanılacağı zaman arkasına 2 rakamı koyulamaz. 12–13–1–2 şeklinde bir dizilim okey için herhangi bir anlam barındırmaz. Diğer per türü de farklı renklerdeki ve aynı sayıdaki taşların dizilimi ile yapılan perdir. Örneğin yeşil 5, kırmızı 5 ve siyah 5 taşlarından bir per oluşturulabilir. Okey oyunu içerisinde taş dizilimi şekillerinden bir tanesi de çift taş dizerek seriyi tamamlamaktır. Okey oyunu taşları 4 farklı renkten oluşmaktadır. Her renk grubundan iki adet seri taşlar okeyde bulunur. Yani her renk grubunda ikişer seri olmak üzere 1 den 13 e kadar sayılar bulunur. Çifte gitme ile per yapılması, oyuncudaki taşların hepsinin çift olma esasına dayanır. Yani oyuncu eli bitirdiği zaman elinde 7 çift aynı taştan olması gerekiyor. 2 tane yeşil 5, 2 tane siyah 7, 2 tane kırmızı 4 gibi. Okey oyunu içerisinde taşlardan bir tanesi ya da iki tanesi tamamlanamadığı zaman okey taşı o çiftlerden biri yerine kullanabilir.

Okey oyunu puanlama sistemleri de her bölgeye göre farklılıklar gösterse de belirli başlı bilinen puanlama sistemleri vardır. Normal düşmeli olarak bilinen okey oyunu puanlama sisteminde oyuna başlamadan önce oyuncular tarafından bir sayı belirlenir. Oyundaki açma hamleleri ile eli açan oyuncudan belirli sayıda puanlar düşülür ve en çabuk 0 a ulaşan oyuncu oyunu kazanmış olur. Okey oyunu içindeki bir el de oyunculardan biri elindeki taşların tamamını olması gerektiği gibi kurallara uygun olarak dizer ve son taşını ortaya atarak eli bitirirse o oyuncunun puanından 2 puan düşülür. Yani 30 olarak sayı belirlenen bir oyunda ilk eli açan oyuncu 28 puana düşer. Oyunculardan bir tanesi elini tamamlamış ve bittiği taş okey ise oyuncunun puanından 4 puan düşülür. Oyunculardan herhangi biri çift yaparak eli bitirmiş olursa oyuncunun puanından 4 puan düşülür. Bazı yörelerde bu sayı 8 dir. Eğer oyunculardan bir tanesi istekasındaki taşları çift olarak dizer ve bittiği taşta okey ise, oyuncudan 8 puan düşülür. Okey oyunu içerisinde gösterge taşını göstermekte 1 puan düşülmesini sağlamaktadır. Gösterge taşından puan almak için taşlar dağıtıldığı an ilgili oyuncuda bulunması gerekmektedir.

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

*